• Event Date
  • Courtyard by Marriot - Cocoa Beach, Florida USA

Conference Program

  • 7:00 AM

    CONFERENCE REGISTRATION OPENS

  • 9:00 AM – 12:00 PM

    MORNING PRE-CONFERENCE WORKSHOP

    * These 3 hours workshops are NOT included in the Conference pricing. If you would like to register for a Pre-Conference Workshop, you may choose a morning workshop (9:00-Noon), an afternoon workshop (1:30- 4:30 pm) or may attend both (9:00-4: 30 pm).

    A.  TIMELESS AWAKENINGS: PATH OF INITIATION 
            Duncan Bowen, PhD
    B.  THE 12 RACES OF EARTH
            Cindy Myers
    C.  THE 7 RAYS OF CREATION
            Christopher Tims
  • 12:00 PM – 1:30 PM

    LUNCH

  • 1:30 PM – 4:30

    AFTERNOON WORKSHOPS * These 3 hours workshops are NOT included in the Conference pricing. If you would like to register for a Pre-Conference Workshop, you may choose a morning workshop (9:00-Noon), an afternoon workshop (1:30- 4:30 pm) or may attend both (9:00-4: 30 pm)

    D.  INTRODUCTION TO BUDDHIST TANTRA
            Anthony Profeta
    E.  THE 7 MYSTERY SCHOOLS
           Cindy Myers
    F.   CRYSTAL SKULLS: DIMENSIONAL DOORWAYS FOR HEALING & TRANSFORMATION 
           Nicholas Pearson
  • 7:00 PM
    OPENING CONFERENCE CEREMONIES 
         DUNCAN BOWEN, PH.D.
     PLENARY SPEAKER
         Christopher Tims                                          
  • SUNRISE – 7:30 AM
    SUNRISE ON THE BEACH
    Areas will be designated for:
    * MEDITATION
    * YOGA
    * TAI CHI
    * BODY MOVEMENT

  • 8:30 AM – 10:00 AM
    A.  GIFTS OF INTUITION, Christina Ray
    B.  SOUND ALCHEMY AND YOUR DIVINE BLUEPRINT, Joshua Inacio
    C.  INTRODUCTION TO SHAMANISM, Shannon Davis
    D.  TRANSFORMATIONAL BREATH, Shaunna Williams
  • 10:00 AM – 10:30 AM

    BREAK

  • 10:30 AM – 12:00 PM

    E.  PRAYERS OF MYSTICAL HEALERS, Lauri Gist
    F.  DNA ACTIVATION, Cindy Myers
    G. ENERGY, FREQUENCY & VIBRATION: UNDERSTANDING OURSELVES & THE UNIVERSE, Anthony Profeta
    H.  QUEER SPIRITUAL WISDOM & MAGIC, Shaunna Williams

  • 12:00 PM – 1:30 PM

    LUNCH – ON YOUR OWN

  • 1:30 PM – 3:00 PM
    I.  Ancient Oils of Scripture, Rosemary George
    J. Stones of the New Goddess: Healing, Evolution & The Great Mother, Nicholas Pearson
    K. Remote Viewing: The Past &Present, Katheryn Napier
    M. Soul Contracts, Christina Ray
  • 3:00 PM – 3:30 PM

    BREAK

  • 3:30 PM – 5:00 PM
    N.  UNIVERSAL HOLY QABALAH, Cindy Myers
    O.  GROUP CHANNELING: THE ANGELS & ASCENDED MASTERS, Joshua Inacio
    P.  3D AURA IMAGING & MAPPING, Irene Wertley
    Q.  HIDDEN MEGALITHIC SITES IN THE USA, Christopher Tims

  • 5:00 PM – 7:00 PM

    DINNER – ON YOUR OWN

  • 7:00 PM – 8:30 PM

    PLENARY SESSION


    MUSIC OF THE SPHERES: SOUND BATH MEDITATION EXPERIENCE, Anthony Profeta 

  • SUNRISE – 7:30 AM
    Designated areas for:
    *MEDITATION
    *YOGA
    *TAI CHI
    *BODY MOVEMENT
  • 9:00 AM – 10:30 AM
    BREAKFAST BUFFET (Included)
    PLENARY SESSION: The Future, What We Can Do Now. Audience Participation.
    DUNCAN BOWEN PhD, MODERATOR
  • 11:00 AM – 12:00 PM
    CONFERENCE CLOSING CEREMONIES, DUNCAN BOWEN, Ph.D.